Nasze konie

Konie huculskie pochodzącą z Huculszczyzny (krainy we wschodniej części Karpat) i nazwa ich pochodzi od górali huculskich. Przebywały one tam przez większą część roku na połoninie i tylko w czasie dużych mrozów chowały się do góralskich szałasów lub stajenek. Warunki w jakich były chowane od pokoleń ukształtowały konia dobrze wykorzystującego każdą paszę, odpornego na choroby. Są rasą, która dobrze przystosowuje się do każdych warunków, nadaje się do chowu stajennego, tabunowego, w górach i na nizinach.
Przyjazne i spokojne, zawsze chętnie współpracowały z człowiekiem, dlatego są wspaniałymi końmi rodzinnymi (dla dzieci, młodzieży i dorosłych). Nadają się do rekreacji, sportu, a ich łagodność i inteligencja predysponuje je także do hipoterapii.

Obecnie stado nasze składa się z 6 klaczy, 2 ogierów, 1 wałacha i 4 sztuk młodzieży. Wszystkie klacze biorą udział w programie hodowlanym ochrony zasobów genetycznych koni huculskich. Stado przebywa przez cały rok na wolnym powietrzu i tylko zimą zamykane jest na noc w stajni.